5.1.h - Kapsamında, ( İZMİR-MANİSA ) GES ARAZİ yönlendirilmesi

  Eylül 2021 tarihinden itibaren Türk Lirası'nda görülen aşırı değer kaybı Çatı GES   yatırımlarını neredeyse imkânsız hale getirmiş, ardından 2022'ye girerken yapılan fahiş elektrik zamları da çok can yakıcı bir hal almıştı.

Yatırım-Finans maliyetlerinin bu noktaya gelmesine rağmen; Elektrik fiyatlarındaki çok yüksek orandaki bu artış, yatırımları  verimli ( Hatta, böylesi olası zamlara önlem olarak, ZORUNLU ) kılmış,  Sanayi-Ticari-Organize aboneleri için, 3-4 yıl gibi, son derece rantabl,  yatırım geri dönüş noktası (IRR) oluşturmuştur. (Finans maliyeti dahil, maksimum 5 yıl)

Bilindiği gibi, Mayıs 2021 de yayınlanan Genelge'ye eklenen, 5.1.h maddesi ile Firmanızın tüketim tutarını karşılayacak düzeyde çatı büyüklüğünüzün bulunmaması durumunda, aynı dağıtım bölgesinde olmak üzere, araziye GES kurulumu yapılması mümkün hale gelmişti. Ancak, hem veriş hem de çekiş yönünde dağıtım bedeli uygulanması yatırım verimliliğini olumsuz yönde etkilemekteydi.

İşte elektrik fiyatlarına yapılan fahiş zamlar, bu olumsuzluğu da tolere etmiş, artık Çatı GES yatırımları ve  çatısında yeterli alanı olmayan firmalar için arazi GES yatırımları, nerdeyse ZORUNLULUK olmuştur.

İşte bu noktada; 24.02.2022 tarihinde yayınlanan 5029 sayılı Bakanlar kurulu Kararı ile GES/RES yatırımı yapan firmalara 4'üncü bölge teşvik desteği ve en önemlisi yatırım tutarının  %30'u oranında  Vergi Muafiyeti getirilmiş olup, direkt vergiden düşülerek uygulanan ve neredeyse Hibe niteliğinde olan bu teşvik, tarihi bir FIRSAT yaratmıştır.

 Bu noktada, önceki dönem 35 Mw arazi projeleri geliştirmiş bir firma olarak,   İzmir-Manisa hinterlandındaki arazi datalarımızı güncelledik.

Sizler için, GES YATIRIMINA UYGUN; ( Halen TM'de kapasitesi mevcut, Işınımı iyi, marjinal, kadastrol yolu olan, ENH uzaklığı uygun, çevresinde maden ve RES bulunmayan) Satış Vaadi sözleşmeleri yapılmış araziler sağlıyoruz. 

(Araziler; Gediz Dağıtım Bölgesinde,  1 MW  ile 15 MW arasında bitişik parsellerden oluşmaktadır.)

Artık FAHİŞ ELEKTRİK ZAMLARINA 'DUR' DEYİN.

5.1.h kapsamında ARAZİ , ENDÜSTRİYEL ÇATI YATIRIM ve/veya FİNANS talebiniz olması halinde, lütfen bizimle iletişime geçiniz. 

HSC Enerji Finans; Önde gelen Panel ve İnverter üreticileri ile EPC ve Çok güçlü Finans (Yurt içi - Yurt dışı) kuruluşlarının Optimum Bileşenlerinden oluşmaktadır...

Kalite-Maliyet-Verimlilik optimizasyonu bizim işimiz..

HSC ENERJİ FİNANS

(553) 100 48 84

Örnek Resimler

Örnek Resimler

Bu sayfayı paylaş